Železniční den 26.9.2009

Letošní den železnice (dále DŽ), se uskutečnil v sobotu 26.9.2009.
V mnoha stanicích byl připraven zajímavý program pro fandy železnice, ale i pro širokou veřejnost.

V rámci DŽ, bylo možné se slevou (nebo z cela zdarma) navštívit Království železnice na Pražském Andělu, kde stále vzniká největší komplet modelové železnice v České Republice.

V Pardubicích se otevřelo veřejnosti ústřední stavědlo a to celkem v počtu čtyř prohlídek, k všem prohlídkách byl podaný odborný výklad zaměstnance drah. Návštěvníci si mohli vyzkoušet jízdu na motorové lokomotivě 799 zvané "ADÉLA" nebo v prosotru železniční stanice shlédnout modelové kolejiště v měřítku H0, TT a 0. Dále bylo možné navštívit kinematovlak ČD. V Železniční stanici Rosice nad Labem bylo otevřeno muzeum Pardubickým historickým spolkem, které je zaměřené na historii na železnici a MHD, návštěvníci mohli využít svezení do muzea historickým motorovým vozem řady M131, který jezdil mezi hlavním a Rosickým Pardubickým nádražím.

ŽST Choceň nabídla již 25.9.2009 den otevřených dveří v dopravní kanceláři s odborným výkladem.

U Brna s parním vlakem. na DŽ připravilo Brněnské krajské centrum jízdu parního vlaku z Brna do Zastávky u Brna. V muzeu průmyslových železnic Zbýšov byl též otevřený den, který byl doprovázen jízdami parních vlaků po průmyslové vlečce. Dopravu do Zbýšova ze Zastávky u Brna zajistili zdarma zvláštní autobusy. V Zastávce u Brna proběhla výstava Mirkoregionu Kahan a program pro děti ve formě skákacího hradu, trampolíny a soutěží s dárečky. Den otevřených dveří byl i v depu kolejových vozidel (DKV) Brno, kde proběhla ukázka historických i moderních vozidel Českých Drah. Dále proběhla ukázka pracoviště DKV a ukázka práce nehodových prostředků na stanovišti strojvedoucího. Návštěvníky do areálu depa dopravila regionova.

Jízdy na historické drezíně v České Třebové, prohlídka depa a svezení parním vlakem. Parní vlak jezdil mezi stanici Česká Třebová a depem, kde byla uskutečněna výstava lokomotiv na malé tnočně, nabídnuta byla prohlídka správkárny depa, nehodový jeřáb EDK 1000 nebo jízda na historické drezíně či možnost nahlédnout do výukového střediska strojvedoucích, včetně trenažéru řady 181. Možnost jízdy na elektrické lokomotivě řady 111 za budovou UTK. Ve stanici bylo možné navštívit centrum výpočetní techniky, řízení provozu vjezdového nádraží nebo automaticky rozposun vlaků řízených výpočetní technikou.

V ústraní není ani jih Čech kde v Jindřichově Hradci proběhl DŽ na úzké dráze. Zde vyjely parní vlaky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. A dále jízdy motorového úzkokolejného vozu na trati do Lovětína s prohlídkou a výkladem o vozidlech. Proběhla i ukázka přechodu vozů na podvalové jámě a představen byl i salonní vůz "Masaryk", dále proběhla výstava o historii železnice, výstava vozidel ČD, ČDC a JHMD, jízdy na historických drezínách, exkurze na pracoviště ŽST Jindřichův Hradec a depo JHMD, ukázky techniky HZS , nebo výstava modelového kolejiště.

Každoročně se otvírá muzeum Signalmont v Hradci Králové, které je zaměřeno na muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky. V okolí Hradce Králové proběhli propagační jízdy, výstava železničních vozidel, soutěže pro děti i dospělé v železničních vozech (kvíz, kreslení). Zavedena byla kyvadlové doprava k muzeu z hlavního nádraží HK.

DŽ v železničním muzeu Lužná u Rakovníka. K vidění zde jsou především parní lokomotivy různých řad, dále motorové vozy, motorové lokomotivy a historické osobní i nákladní vozy. K prohlídce se nabízely služební, restaurační či poštovní vozy, dále kolejový jeřáb, sněhomet, a sněhový pluh. Součástí expozice byla také úzkorozchodná dráha 800mm i s historickými vozidly pocházející z nedalekých hutí POLDI Kladno. V další části je umístěna výstava modelů a modelového kolejiště, zabezpečovací zařízení a návěstní pomůcky.

Otevřeno bylo i železniční muzeum v Jaroměři, které je staré více jak 100let a sčítá 8parních lokomotiv. Návštěvníci s jízdenkou ČD měli v tento den vstup zdarma.

Zajímavý program se uskutečnil i Karlových Varech, kde se v muzeu Nejdek uskutečnila výstava "Krušnohorský Semmering 1899 - 2009. Na trať Karlovy Vary - Johanngeorgenstadt a zpět vyjel parní vlak tažený lokomotivou 354.195. Ke svezení návštěvníků sloužily drezíny a šlapadla. Dále proběhla výstava hnacích vozidel a mechanismů traťového hospodářství. Výstavy fotografií s tématikou traťového hospodářství v galerii "Zelená sedma" v Nejdku a na nádraží v Johanngeorgenstadt.

DŽ v Praze probíhal ve stejném duchu jako loňský. Připraveny byly zvláštní jízdy historických i moderních vozidel. Nechyběla ani parní jízda s lokomotivou 434.2186 v trase Praha Braník - Krč - Vršovice - Smíchov - (Zličín). Jízda moderní elektrické jednotky "City Elefant" 471 přes největší železniční most v ČD "Most inteligence". O další jízdy se postaral "Hurvínek" M131, který jezdil v trase Praha hl.n. - Praha Braník - Praha Zbraslav a zpět. A v neposlední řady jízdy motorového vozy 854 v trase Praha Vršovice - Praha hl.n. - Praha Libeň / Praha Holešovice / Praha Malešice - Praha Vršovice - Odstevného nádraží a vše s výkladem. Návštěvníkům byla nabídnuta exkurze do dopravní kanceláře Praha hlavní nádraží. Ve stanici Praha Braník, proběhla tradiční výstava vozidel ČD a vozů JLV.

text : Pavel Šturm

odkazy:
www.kralovstvi-zeleznic.cz
www.cd.cz

Veškeré dotazy a poznámky na autory směřujte do návštěvní knihy .
Zpět na hlavní stránku