Železniční den 29.9.2007

Břeclav
Každým rokem slaví v celé České republice lidé okolo dráhy Den železnice, který připadá na 29. září. Ani ten letošní nebyl výjimkou a po celém našem území, kam jen sahají dvě stříbrné rovnoběžky, se konaly zajímavé akce. Jen okolí Brna trochu zaostávalo. Brněnská depa nepřichystala ani den otevřených dveří, ani žádnou jízdu. O to zajímavější byla informace, že v Břeclavi se koná výstava motorových vozů. Jako fanouškům motorové trakce nám netrvalo rozhodování příliš dlouho a tak jsme spolu se Zorkou a Peťou v sobotu ráno vyrazili z Brna EC vlakem do Břeclavi.

Depo bylo přístupné až od 9.00 hod. a tak jsme si krátili čas pozorováním přepřahů na tradičních břeclavským místech a také z lávky nad nádražím, která zanedlouho zmizí. Kromě tradiční otřískané laminátky, která na rychlíku od Vídně střídá nablýskaný Taurus, jsme zahlédli také soupravu EC vlaku s nečinnou elektrickou lokomotivou a kocourem řady 742 na přípřeži! Kocour si užil svých pár minut slávy nasazení na prestižním vlaku a my zajímavou fotku.

Rotunda břeclavského depa nám však již otevřela svojí „náruč“. A vskutku bylo na co koukat! Z vrat haly na nás vykukovaly motorové vozy různých tvarů, období a samozřejmě také přenosů výkonu. Z levé strany to bylo „Kvatro“ 842.015 spolu s „Catrem“ 854.201, dále 842.001 a 809.336, prototypový „Krokodýl“ 850.001 s „Kredencem“ 830.018 a nakonec „Singrovka“ klubu KPKV M240.0113 a „Hurvínek“ M131.1448. To byla pořádná porce. Do všech vozidel s výjimkou M240.0113 byl možný vstup. Celý výčet uzavíral jako bonus venku vytažený „Pišta“ T466.0007. Toho jsme si také prohlédli nejdříve, protože v areálu nebylo ještě tolik lidí a tak bylo možno lokomotivu dobře fotografovat zvenku i zevnitř.

Na motorových vozech bylo zajímavé srovnávat vzhled prototypu a sériového čísla (842.001 a 842.015) ať již uvnitř, nebo zvenčí. Naopak u typů M131.1 a 830 bylo vidět, že tyto stroje jsou již velmi staré a opravdu hodně pamatují. Všechny vozidla jsme si prolezli, vyzkoušeli jak se sedí na stanovišti. Došlo i na mnohými zatracovaný a nemnohými milovaný „šukafonek“. Na výstavě se prezentovala varianta pro zjednodušené odbavení cestujících strojvedoucím, totiž řada 809. Musím říci, že na stanovišti tohoto vozu jsem se se svojí výraznou postavou necítil zrovna bezpečně a představa střetu s nákladní Tatrou na přejezdu vyvolávala vstávání zbytku vlasů. Zato interiér pro cestující se pyšnil moderními sedačkami i s opěrkami hlav. Bohužel ale sedadla mají naprosto nevyhovující sklon, takže celá paráda se tím pádem zase stírá.

Co se nám líbilo v krokodýlovi 850.001, to bylo stanoviště se širokou polstrovanou sedačkou, madlo jako v „šalině“ a velká panoramatická okna. Celý dojem podtrhuje nádherný růžový salonek, jak se říká dělenému prostoru pro cestující se sedadly čalouněnými světle červenou koženkou. Navíc velmi barokní tvary tohoto předchůdce hyder jsou oděny do obnoveného prototypového nátěru, takže vůz nedělá ostudu. Ovšem pokud je umytý a nemá střechu čela zaneřáděnou sazemi z výfuku.

V „Osmsettřicítce“ musí stanoviště na dnešní poměry vyvolávat úsměvy a hrůzu zároveň. Proč? Strojvedoucí sedí na sklápěcím „bidýlku“, vedle sebe má ohromné víko kryjící spalovací motor a nad ním dvě veliké palivové nádrže. Při představě „šichty“ strávené v tomto očistci musím složit poklonu těm, pro které to býval denní chlebíček.

Dalším lákadlem akce byla projížďka do nedalekého Lanžhota zbrusu nově rekonstruovanou jednotkou Regionova Trio 814.209-210. Byli jsme zvědaví, jak pohodlně se tímto vozidlem, o kterém bylo v poslední době tolik napsáno, vlastně jezdí. Ocenil jsem polostahovací okna, která mají ovšem jinou hustotu rozložení než sedačky, takže v některých místech vozu máte při sezení u okýnka meziokenní sloupek přímo před očima. Dvojice motorů Tedom se ozvala a jednotka se dala do pohybu. Po nově rekonstruované trati do Lanžhota byla jízda velmi příjemná, ale na lokálce, pro kterou je vozidlo určeno, to již asi nebude taková sláva. Cestu zpět jsem absolvoval na stanovišti spolu s několika dětmi, kterým strojvedoucí vysvětloval, že pouze dnes na Den železnice je možné, aby jely spolu s ním v kabině. A děti samozřejmě bavilo hlavně houkání.

Po návratu z projížďky jsme zašli k rotundě podívat se ještě naposledy na vozy a udělat nějakou tu fotku. Potom následoval již jen odjezd domů. Akci měli břeclavští přichystanou velmi pěkně, alespoň nám se moc líbila.


842.015 ve společnosti Jitušky 854.201
prototypové Kvatro 842.001 a 809.336
stará škola: 850.001 a 830.018 v novém nátěru


Singrovka M240.0113 a Hurvínek M131.1448
Celkový pohled na výstavu vozů
Stanoviště strojvedoucího včera (nebo už předevčírem? 830.018)


Stanoviště strojvedoucího dnes (814.209)
Regionova Trio v Lanžhotě při projížďce pro veřejnost
Z akce měly největší radost hlavně děti (Lanžhot)


Krasavec T466.0007 u rotundy břeclavského depa


Pohled na vystavené vozy den před zahájemním prohlídky motorových vozů v depu Břeclav. (foto: Drebin)

Autor fotografií : Petr Martinek
text : Petr Martinek

Veškeré dotazy a poznámky na autory směřujte do návštěvní knihy .
Zpět na hlavní stránku