lokomotiva-854 řada-Btn řada-Btn
Něco málo ke čtení o 854

Na počátku šedesátých let bylo rozhodnuto o modernizaci vozidlového parku čtyřnápravových motorových vozů pro osobní dopravu na střední a dlouhé vzdálenosti. Vývojem nového vozidla byla pověřena Vagónka Studénka, která po prototypových zkouškách zahájila v roce 1965 výrobu a dodávky motorových vozů řady M 286.0 (dnes 850) a později i výkonnějších M 286.1 (dnes 851). Druhou generací těchto vozidel byly motorové vozy řad M 296.1 a M 296.2 (dnes 853 a 852), určené pro rychlíkovou dopravu a dodávané od roku 1968. Tyto vozy se uplatniy i v mezinárodní dopravě (mj. Ex Vindobona) a i dnes, třicet let od svého vzniku, mají přes svoji značnou poruchovost nezastupitelné místo ve vozbě osobních a spěšných vlaků i rychlíků v okolí Prahy a na východě Čech.

Právě pro vysoký počet závad, morální i fyzickou zastaralost pohonné jednotky a při nemožnosti náhrady těchto vozidel z finančních důvodů byly ve společnosti ParsDMN Šumperk roce 1997 zahájeny práce na prototypové modernizaci motorového vozu 853.030. S novým označením 854.030 se tento vůz poprvé představil návštěvníkům Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně v září 1997 a poté byl nasazen do zkušebního provozu v Depu kolejových vozidel Praha, PJ Praha-Libeň.

Modernizací bylo sledováno kromě prodloužení životnosti vozidla a snížení finančních nákladů na údržbu a opravy též zohlednění třicetiletého technického pokroku, přizpůsobení současným požadavkům na komfort cestování i zlepšení pracovních podmínek personálu.

Původní motor nahradil motor Caterpillar CAT 3412 E DI-TA (odtud přezdívka "edita") s elektronickým ovládáním vstřiku paliva. Jde o vznětový přeplňovaný dvanáctiválec s válci do V a přímým vstřikem paliva o výkonu 596 kW při 1470 otáčkách za minutu. Zachovány zůstaly jak nápravové převodovky, tak i hydrodynamická tříměničová převodovka ČKD H750M, usazená v nové převodové skříni a ovládaná palubním počítačem. Pístový kompresor nahradil kompresor šroubový typu SE 100 lok od společnosti Atmos Chrást. K rozsáhlým změnám došlo v rozvodu elektrické energie (změna napětí na ze 110 V na 24 V střídavých, nový elektrický rozvaděč s ovládacími panely topení, větrání a osvětlení). Podstatné úpravy též zaznamenalo stanoviště strojvedoucího, vybavené novým ovládacím pultem firmy LOKEL se zobrazovacím displejem vozové diagnostiky, elektronickým rychloměrem METRA LT a vlakovým zabezpečovačem LS 90. Optimální řízení vozu (motoru a převodovky) zajišťuje procesorový systém INTELO společnosti Lokel Ostrava. Motorový vůz je vybaven topným agregátem Eberspächer D30W, přípravou pro dosazení dynama 60 V a zásuvkami pro napájení přívěsných vozů Baafx a Bifx. Na kritické konstrukční celky (strojovna s motorem, elektrický rozvaděč a topný agregát) je instalováno automatické hasicí zařízení Deugra.

Kompletní modernizací prošel i interiér vozu - původní koženková sedadla nahradila čalouněná, byla dosazena nová polospouštěcí okna s determálními skly a plastové zavazadlové police (původní hliníkové byly oblíbeným cílem zlodějů barevných kovů). Osvětlení tvoří dvě řady světel namísto původního středního "zářivkového kanálu". Vůz je vybaven vlakovým rozhlasem a náhradou "lámacích" dveří předsuvnými se sklopnou stupačkou. Zachována byla dispozice vozu s jedním průchozím stanovištěm strojvedoucího.

Vnější vzhled vozu se příliš nezměnil; nově je řešeno čelo vozu v oblasti horního a dolních světel (u prvního vozu 854.030 byl později odstraněn původní "nos" spojující dolní světla). Barevné řešení odpovídá schématu motorových vozů ČD (červený s pruhem "slonová kost").

Již brzy po svém představení byl motorový vůz řady 854 nasazen do zkušebního provozu - nejprve na rychlíku Praha-Sušice-Praha, později i na rameni Rakovník-Praha-Trutnov (R Krakonoš). K prvnímu vozu přibyl v roce 1999 vůz druhý, s označením 854.216 (ex 852.016, násilně poškozený při vjetí do stromu a vykolejení u stanice Malá Skála v roce 1997). Třetím se stalvůz 853.024 (nově 854.024) (dlouhodobě odstavený v Hradci Králové), u kterého se již uvažovala rekonstrukce na vůz elektrický (plánovaná řada 440 ČD). Modernizace všech vozů je kompletní.

Výraznějšímu rozmachu modernizací brání tíživá finanční situace Českých drah. Diskutabilní může být i rozsah modernizace, zejména zachování hydrodynamické převodovky. Přesto jsou tyto vozy významným příspěvkem k zvýšení kultury cestování a snížení ekonomické náročnosti provozu "velkých" motorových vozů a přitom možnosti využít tyto motorové vozy i do budoucna.


řada-Btn řada-Btn lokomotiva-854 Zpět na hlavní stránku
Zpět do menu