Hydra sraz 2008
na třicet-dvojce


Již třetí ročník akce hydrasraz se uskutečnil 23.srpna 2008 v okolí známých fotomíst tratě 032 Jaroměř – Trutnov hlavní nádraží. Přípravy na sraz začaly jak jinak než měsíc a něco před jeho zahájením. Ihned se začali přihlašovat účastníci, kteří po zkušenostech ze Staré Paky a Brna nemohli přijít o další ročník hydrasrazu. Přihlášeno bylo v jednu chvilku rekordních 26 lidí, někteří se postupem pro nemoc nebo rodinné důvody omluvili, což je ovšem pochopitelné. Čtrnáct dní před srazem byl všem účastníkům rozeslán rozkaz o konání hydrasrazu č.3, který byl pojatý celkem vtipnou formou. Následovaly drobné doplňující maily, aby vše proběhlo tak jak má. A nezbývalo než se těšit na předposlední srpnovou sobotu na třicet-dvojce.

Sraz u „klacku“ (vjezdového návěstidla) v Červeném Kostelci byl plánován na devátou hodinu. Nutno upozornit, že hned 5 účastníků bylo na místě již v pátek ráno a dva z nich dokonce již ve čtvrtek večer No co kdyby se někdo ukázal dříve.

První kdo dorazil na místo byl Vláďa Musil, a to hned prvním vlakem z Turnova, chvilku poté dorazila skupina osmi účastníků dvěma auty (Thalia a Felicia). V Thalii dorazil Jarda Charvát, Tomáš Kubovec, Pepa Petrák a Pavel Martoch. Felicii obsadil Pavel Vlček, Tomáš Duhaň, Ondřej Pauza a moje veliká maličkost. Od stanice přišel již zmíněný Vláďa Musil s doprovodem místního Michala Pulzera. Během chvilky dorazil na místo svojí Feldou i Pavel Jiránek s Jirkou Petrákem. To už se, ale od Kostelce řítil R651 s 754.050 v čele, který přivezl hned 6 dalších účastníků, kteří šli v následu za vlakem. Byl to Pavel Kopec, Vojta Baranec, Petr Fajgl, Jakub Sychra, Miroslav Hloušek a Ivo Strnad. Po seznámení a nutném potřásání rukou uběhla chvilka čekání a již projížděl Tom 854.213 s bétenkem do Hradce Králové, kam vezl spěšný vlak 1783. I když moc pozornosti nevzbudil, fotku si jen tak nikdo ujít nenechal. Po další pauze dojel dalším a posledním autem Michal Kuty.

Příjezd na místo do Červeného Kostelce.
Počasí nic extra.

foto Tomáš Kubovec
Vláďa Musil a Michal Pulzer přichází na místo.

foto Pavel Vlček
754.050 míří do Trutnova.

foto Pavel Šturm

Vojta Baranec, Jakub Sychra za ním, Ivoš Strnad za ním Petr Fajgl, v předu Mirek Hloušek a Pavel Kopec.

foto Michal Pulzer
Skupinka už tvoří veliký dav.

foto Mirek Hloušek
Radka projíždí kolem davu chvilku po desáté s osobním vlakem do Trutnova

foto Mirek Hloušek


Na louce již bylo 19 lidí, a projíždějící lidé nevěřícně kroutící hlavou a s úsměvem na tváři pozorují co se děje. Po úvodním proslovu nastala chvilka pro kalendář, ten si objednalo 5lidí a jeden byl volný, ale ihned našel svého majitele. Kalendář se dočkal svého křestu, u kterého nechyběl ani nezbytný šampus. Následovalo prohlédnutí kalendáře, který obsahuje opravdu vybrané kousky fotografií určené ke každému měsíci v roce 2009. Dvě lahvičky šumivého moku zasyčely a již se začalo připravovat první hromadné focení v Červeném Kostelci, zapózovala i Radka 854.207, která jela s osobním vlakem z Jaroměře do Trutnova. A po chvilce se z druhé strany od Trutnova ukázala „Bohunka“ 854.204 s řídicím vozem 954.204 „Kozlík“ a vozem 810.187 na postrku.

Průjezd osobního vlaku do Jaroměře.
foto Pavel Šturm
Křest kalendáře 854foto.net pro rok 2009.
foto Pavel Vlček
Čekání na rychlíky a dopíjení šampusu.
foto Pepa Petrák


Nastalo povídání a prohlížení fotek, to vše uteklo vylice rychle a už byl čas na vyfocení dalšího páru rychlíků od Hradce Králové a Trutnova. Od Hradce Králové se blížila 754.061, která do Kostelce dovezla posledního 20tého účastníka a to Filipa Španihela, s tím jsme se pak vydali na druhou stranu oblouku blíže ke Kostelci a vyfotili vracející se „pomeranč“ 754.050 s rychlíkem do Prahy.

Po průjezdu rychlíků se začal připravovat gril, ale v tom následoval průjezd cyklistů. Ten ovšem neprobíhal tak hladce jako průjezd o 90tun těžšího osobního vlaku. Jeden z cyklistů si nemohl nevšimnout aut odstavených u úzké cesty, na které běžně stávají nebo se vyhýbají denně desítky aut, kvůli uzavírkám silnice v Červeném Kostelci. Nejvíce ho asi dopálila pražská poznávací značka na jednom z aut. Ihned se obořil do skupinky 20ti lidí, kteří byli proti němu v přesile a vyzbrojeni pákovými nůžkami, mačetami, pilkami, foťáky, kamerami a basou svijan. Ve chvilce, kdy cyklista došel ke slůvkům „komunisti“ a „střílení“ se obořil na Ivoše (ajé – v duchu se mi přehrálo deset pohřebních písní a zobrazil pohled do rakve, kde leží cyklista ještě v dresu). Naštěstí to skončilo u dvou šťouchanců a poté bylo laicky a polopaticky cyklistovi vysvětleno, že on je vlastně ten co to vše začal.

Vyčkávání na 754.061, která veze rychlík z Prahy do Trutnova.

foto Pavel Vlček
Všichni pozóóóóór !!!

foto Pepa Petrák
754.051 projíždí kolem.

foto Jarda Charvát

Přesun ke blíže ke Kostelci a Pavel Martoch v čele.

foto Ondřej Pauza
Pavel Martoch nevydržel nápor slunečních paprsků a spadl mezi pneumatiky.

foto Michal Pulzer
Pavel Jiránek vyvolává sluníčko, moc mu to ale nejde.

foto Pavel Šturm

PALTE na nepřítelééé !!!

foto Pavel Šturm
Pomeranč projíždí kolem a sluníčko nikde.

foto Jarda Charvát


Následoval přesun do klidnější lokality jménem Suchovršice. Čtyři auta a 20 lidí to vyšlo krásně na celý přesun za podstatnějším klidem a téměř žádnou frekvencí lidí a hlavně cyklistů. Zde se v bezvětří příkopu připravilo očekávané grilování klobásek, špekáčků i uzenek. Během zatápění se nad hlavou hlavního kuchaře Jardy prohnal osobák z Trutnova v čele s Radkou a do Trutnova v čele s Kozlíkem. Netrvalo to ovšem dlouho a nad hlavou Jardy opět něco burácelo, ovšem teď to byla trojice zamračených, která si na postrku vezla skleník 810.

Kozlík míří do Trutnova.

foto Pavel Štrum
Grilování započalo, Jarda hlavní kuchař.

foto Tomáš Kubovec
Suchovršovický přejezd v obležení.

foto Tomáš Kubovec


Dlouho nebylo nic hlášené, žádný provoz, a tak přišla řada na první avízovaný testík, uvolněný z testu byl pouze kuchař, který připravoval dobrůtky na grilu (test si ale napsal dodatečně) a kameraman, na kterého se nějak úplně pozapomělo. Test všeobecné znalosti se skládal ze 40 otázek na sedmi stránkách. Test zabral dlouhých 20minut, a někdo se i zapotil, jiní to vzali sportovně formou sazky. Důležité bylo, že alespoň každý z lidí znal typové označení motoru v 854. S nejvíce body odcházel Petr Fajgl a Vláďa Musil nejméně pak Mirek Hloušek a šéf kuchař Jarda. Ale i nejvíce bodů nestačilo k překonání 60% úspěšnosti testu. Takže se dá očekávat repete.

Jako ve škole, jen škoda že nikdo nevzal lavice a židle.

foto Pavel Vlček
Sákra co je to ta hydra ??

foto Tomáš Kubovec


„První klobásky“ ozvalo se z příkopu pod tratí a kdo měl test hotový, mohl na oběd a tak se hned do příkopu spouštěly papírové tácky. Hořčice plnotučná, kremžská, vše bylo k nabídce, dokonce i omáčka z feferonek a křeník. První jedlíci usedají bez váhání na kolejnice a pouští se do krásně vonících klobásek. Mezi tím stihne ohořet stráň nad grilem a spotřebuje se několik piv. Když už bylo první kolo uzenek u konce, nastává jak jinak než kolo druhé a opět několik druhů různé uzeniny navštěvuje gril. Po dobrém jídle nás vyrušila 754.061 a hned po ní z druhé strany 750.346, které vezly další pár rychlíků. Nikdo si nenechal ujít šanci vyfotit si modrého ďábla v akci, i když počasí po celou dobu vůbec nepřálo.

Po odfocení brejlí přichází pro jedlíky třetí kolo ve spořádání klobásek, a také konečně má na jídlo čas i kuchtík. Skupinka se relaxačně usazuje na koleje, někteří dojídají, někteří dopíjejí a narážejí nové pivo. Začínají další diskuze o Taurusech v Rakousku a plánech s nasazením vozidel u ČD. Uběhla hodina a od Trutnova je již slyšet Caterpillar, který stoupá do Suchovršic, to za sebou táhne Bohunka svého druha Kozlíka. Po vykřižování v Malých Svatoňovicích přijíždí opět Radka 854.207.

Polní šotouší kuchyně.

foto Mirek Hloušek
Modrý Ďábel projíždí kolem.

foto Jarda Charvát
Puly v tom má jasno.

foto Pavel Šturm

Tomáš Kubovec v samoobsluze.

foto Pavel Šturm
Až do dna klucí, až do dna.

foto Pavel Šturm
To by bylo 9 mastných fleků

foto Pavel Šturm

Koukejte co mě naučili.

foto Pavel Vlček
Nejlépe chutná v kolejišti.

foto Pepa Petrák
Takže nazdraví !!! Pavel a Pepa u přípitku.

foto Pavel Vlček

Přejezd už nám patří.

foto Pavel Šturm
Bohunka se blíží.

foto Ondřej Pauza


Hned po průjezdu si připravuji papíry a začíná druhý testík – znalost jmen řady 854 a 954. Není to tak lehké jak se to zdá, nikdo neměl plný počet bodů. Ale za zveřejnění stojí první tři místa: 1 – Petr Fajgl, 2 – Vláďa Musil, 3 – Michal Kuty. Zvláštní ocenění pak získává Pepa Petrák, který jako jediný navštěvuje online stránky 854foto.net a zvedá přímo ze srazu návštěvnost stránek. Sice podvodem opisuje jména z tabulky, ale koho napadne si otevřít stránky v mobilu. Nebyl by to Hujer, kdyby nestál vedle a opisoval. Sranda je pozorovat výsledky takže víme, že Puly byl hned u obou Tomášů, nějak se nám u nich shodují chyby. Určitě nejvíce známá 854 je BONDOVKA, TOM, EDITA, MILOŠ a LENKA. Test ukončil houkající náklad s kočkami v čele, rychle sebrat papíry a 742.093+742.254 jsou již za obloukem.

Prověrka jmen, zpět do lavic a píšeme.

foto Pavel Šturm
Michale prosímtě co je to ta 854.030 ?

foto Pavel Šturm
Tady jsou, ale ten tahák je špatně vidět.

foto Pavel Šturm

742.093+742.254 přerušily test.

foto Pavel Šturm
Kočky a plno šotoušů.

foto Ondřej Pauza


Grilování je u konce, vše uklidit, trochu poškádlit zlobivého Pulyho a pomalu zaujmout místo na vracející se 750.346 z Trutnova do Hradce Králové. Nejlepší místa v kukuřici jsou obsazena, boční fotografii si nechává ujít jen hrstka lidí. Modrého Ďábla střídá v Malých Svatoňovicích 750.162, ale to už je každý sbalen a připraven na přesun ke strážnímu domečku ve Rtyni v Podkrkonoší. Kupodivu se začíná k večeru vylepšovat počasí a sluníčko celou louku zalévá paprsky světla, Je to opravdu divné, protože s námi je Pavel Martoch, že ano? Neváháme ani chvilku a připravujeme další skupinovou fotku na sluníčku. S osobáčkem projíždí opět Bohunka s Kozlíkem do Trutnova. A poté Radka s malým motoráčkem do Jaroměře. Tady se s námi loučí první účastník, Mirek Hloušek, který musí hned v neděli ráno do práce.

Modrý 750.346 se vrací z Trutnova.

foto Ondřej Pauza
750.162 za tolik pozornosti nestála.

foto Jarda Charvát
Vidím, že nic nevidím.

foto Michal Pulzer

Radka pod dominantou baráčků ve Rtyni.

foto Pavel Šturm
Myslíš že to je dost těch 30sek na ten běh ?

foto Mirek Hloušek


Přichází zpráva SMS: „Ten Váš sraz už je na káčku.“ Ihned se připojuje PC k internetu a prohlíží se kdo, že nás kde vyfotil. Zpětně se fotka z foťáku nahrává do PC, urychleně ořeže a vkládá na „káčko“. Takové malé pobavení přímo na fleku.

Při zjištění zpoždění rychlíku od Hradce Králové nastává rozhodnutí mezi focením vlaku od Trutnova nebo Hradce, jaký vlak pošlou nejspíše dříve. Místí tvrdí, že křižování proběhne v Červeném Kostelci, a taky že ano. Ale i přesto skupinka lidí odjíždí na protilehlou stráň k zastávce, vyčkávat na vlak od Hradce Králové, vlak ihned po jejich příjezdu projíždí, ale bohužel je to vlak od Trutnova. Následuje ještě zoufalý pokus taxikáře Pavla Vlčka, který odváží jednoho cestujícího v autě rychle na zpět k domečku, a tomu se fotka daří, viď Kubo. Jakub a skupinka, která zůstala u strážního domku, má 750.162 s rychlíkem do Prahy. Někteří za docela velikou cenu, že ano Ondro? Co kalhoty? Po přesunu na stráň k zastávce je již od Červeného Kostelce slyšet dunění brejlovce a pod strání se ukazuje modrý brejlovec, na takovou fotku se každý celý den těšil. A aby nebyla za celý den jen skupinka s catrama na obrázku, uděláme společné foto i s modrou brejlí.

ONLINE i na srazu.

foto Pepa Petrák
Ne vždy to vyjde tak jak by mělo.

foto Pavel Kopec
Šéfe můžeme být tady ?

foto Michal Pulzer


Na slunné stráni se ještě hodinu válíme a čekáme na osobáček s 854 od Jaroměře, ta přijíždí i s 810.187, ale nastává doslova infarktová situace, kdy úsek tratě v zastávce je celý ve stínu. Vlak zastavuje v zastávce na jejím začátku a stín pomalinku utíká ze zastávky a sluníčko nasvicuje celý vlak, všem se tak daří přefotit tmavou fotku. Takže velké díky panu strojvedoucímu, že zastavil tak jak zastavil.

Ano Tome opět pojede hydra.

foto Michal Pulzer
Takové normální skupinka supů vyhlíží hydru ve Rtyni.

foto Pepa Petrák
Radka na kterou přišlo sluníčko.

foto Pavel Šturm


Na osobní vlak z Trutnova do Jaroměře se naplánoval ještě malý přesun mezi Červený Kostelec a Olešnici. Bohužel sluníčko nepřálo jak na osobní vlak s 854.204+954.204 tak na rychlík od Hradce v jeho čele se opět ukázal „pomeranč“ 754.050. Zajímavější bylo ovšem to co se událo mezi osobním vlakem a rychlíkem. Málem jsme přišli o Pavla Jiránka, kterého skoro skalpoval Jirka Petrák svoji mačetou při drobné úpravě terénu, naštěstí to dobře dopadlo.

Zastavení dopravy nebyl žádný problém.

foto Filip Španihel
V jetelíčku...

foto Filip Španihel
Pomeranč po třetí a zase po tmě.

foto Pavel Šturm


Pro část lidí to bylo poslední focení, následoval přesun na nádraží do Kostelce, kde se s námi loučil Vláďa Musil, Pavel Kopec, Vojta Baranec, Jakub Sychra, Ivo Strnad a Filip Španihel. Skupinka zbylých se přesunula na poslední fotku k vjezdovému návěstidlu od Rtyně, kde nás na rychlíku překvapil rudý ďábel 750.285. Na místě se rozloučil Pavel Jiránek, který odjel domů a taky Michal Kuty s Petrem Fajglem. Michal Pulzer se s námi též rozloučil a stylově odešel po kolejích domů do Rtyně. Zbytek z nás zamířil do Trutnovské Hypernovy na večerní nákup a hrstka přeživších Pavel Vlček, Ondřej Pauza, Tomáš Duhaň a já, riskla prozkoumat noční Trutnov a náhled do depa. Zbytek, tj. Jarda Charvát, Tomáš Kubovec, Pepa Petrák, Jirka Petrák a Pavel Martoch odjeli k Jardovi na barák připravit večeři. Na nádraží byla k vidění Viamontská 810.205 dále pak ČD 810.312, 742.260, 854.015, 854.207 a Cargo 751.220 s 742 odstavené na zadních kolejích. Při náhledu do depa bylo z dálky k vidění probíhající provozní ošetření na dvou catrech. Jednalo se o 854.207 a 854.204, tj. ty, co jsme celý den potkávali u trati.

Pavel Martoch vyhlíží poslední traťovou fotku dne.

foto Pepa Petrák
Poslední rychlík měla v režii 750.285 alis rudý ďábel.

foto Pavel Šturm
Kontrola denních novinek a toho co se kde událo.

foto Pavel Vlček

Eliška vyčkává na svůj odjezd v Trutnově.

foto Pavel Šturm
Bohunka a Radka odpočívají v depu.

foto Pavel Šturm
Radka se ještě jednou projede do Jaroměře.

foto Pavel Šturm


Pomoc s organizací tentokrát po roli Brňáků převzal Michal Pulzer a z veliké části do které především patřilo občerstvení obstaral nemístní Jarda Charvát, kterému patří veliké díky za Svijanskou jedenáctku, grilovací zařízení a kuchařské práce.

Dále patří poděkování všem, kteří se srazu zúčastnili a věřím že skvěle si ho užili, nezbývá než doufat, že se na příštím srazu opět setkáme a třeba opět v daleko větším počtu, protože zatím platí čím horší počasí tím větší počet lidí na srazu. Ale nebojte, jednou nám to sluníčko zasvítí celý den.Horní řada z leva: Pepa Petrák, Vojta Baranec, Ondřej Pauza, Pavel Kopec, Tomáš Kubovec, Miroslav Hloušek, Pavel Vlček, Jirka Petrák, Pavel Jiránek, Filip Španihel, Ivo Strnad, Vláďa Musil a Jakub Sychra.
Dolní řada z leva: Michal Kuty, Pavel Šturm, Tomáš Duhaň, Pavel Martoch, Petr Fajgl, Michal Pulzer a Jaroslav Charvát.NÁZORY NA SRAZ VŠECH ÚČASTNÍKŮ

text: Pavel Šturm
korekce a úpravy: Jarda Charvát
foto: Pepa Petrák, Ondřej Pauza, Pavel Kopec, Tomáš Kubovec, Miroslav Hloušek, Pavel Vlček, Pavel Šturm, Michal Pulzer, Jarda Charvát

Zpět na hlavní stránku