Sraz ve Staré Pace 19.8.2006

Je to asi měsíc zpět, co mě a Michala Kutyho napadla skvělá myšlenka uspořádat sraz skupinky lidí někde na trati a přitom si vyfotit pár snímků. Slovo dalo slovo a už jsme přemýšleli nad místem konání. Jelikož jsou hlavním tématem webu motorové vozy, tak pro nás byla rozhodující dvě místa a to Turnov a Stará Paka. Turnov z důvodu místa - je to nyní jediné místo, kde se lze setkat se všemi motorovými vozy ze tří dep - Trutnov, Vršovice a Liberec - ale bohužel v okolí Turnova by bylo moc přecházení a samotná stanice nepřicházela v úvahu. A pak Stará Paka, příjemné prostředí a krásná krajina. I když se lze nesetkáme s Pražskými 854, je to pěkná křižovatka tří tratí 030 Liberec - Pardubice, 040 Trutnov - Chlumec nad Cidlinou a 064 Mladá Boleslav - Stará Paka. A tak jsme dlouho neváhali a vybrali Starou Paku.
Teď již zbývalo vyhlásit to na webu a zjistit, jaký termín se komu bude hodit. Jako termíny jsme zvolili každou sobotu v srpnu. A nejvíce účastníků se přihlásilo v termín 19.8. Nakonec se přihlásilo 15 lidí (s čím jsem ani nepočítal). A dokonce dva účastníci z ostravska. Čas se domluvil na půl desátou ve Staré Pace.
Den před srazem jsem se dozvěděl, že dva lidé se bohužel nedostaví, a to JTB a Julča. Pak v den srazu ještě zrušil Jakuza a Petr Novák.

Inu ráno 19.8.2006 v Tanvaldě nasedám do 810.460 a jedu do Železného Brodu, kde přestupuji do R783 vedený 749.244+2xB+BDs. Již z prvního vozu na mě mává Pavel Vlček a tak jdu za ním. Cestu do Paky si užíváme u otevřeného okna. Před Starou Pakou na louce již z okna vidíme trojici účastníků (Jarda Charvát, Mirek Kočovský, Vláďa Musil) jak dokumentují příjezd našeho rychlíku.

749.244
Příjezd R783 do staré Paky, z okénka vykukujícího Pavla Vlčka a mě zdokumentoval Jarda Charvát.

Ve stanici se již setkáváme s dalšími členy, a to s Martinem Grillem, Tomášem Duhaňem, Ivo Strnadem, Vojtou Barancem a Petrem Fajglem, který přijel stejným rychlíkem jen seděl v posledním voze. Po seznámení se již vydáváme společně na trať, po pár metrech cesty dostávám SMS od Michala Kutyho, který čekal na spěšný vlak z Nymburka do Jičína, jenž měl v plánu fotit. U stavědla nás oslovil vyhýbkář s dotazem: "Kam pak míříte, pánové ?" Slušně jsme pozdravili a odpověděli: "Na trať, trochu si pofotit." A pokračovali jsme dál po trati 030 a 064 na místo, kde jsme prvně viděli trojici fotografů. Ti již odpočívali v trávě a očekávali náš příchod.

Příchod skupinky po trati na louku.
Příchod skupinky po trati na louku.

Okamžitě po příchodu se zbytek skupinky seznámil a hned jsme společně fotili osobní vlak od Liberce a od Lomnice nad Popelkou.

P.Vlček, J.Charvát. M.Kočovský, P.Fajgl J.Charvát, P.Vlček, M.Kočovský, P.Fajgl
Skupinka fotografů vyhlíží skleníky. Na druhém snímku i trocha sportu, který k fotografování patří.
810.311
Skleník od Liberce.

Po odfocení dvou skleníků jsme se usadili do trávy a začali prohlížet alba fotografií. Pavel Vlček dovezl své fotografie ze zubačky a Petr Fajgl své různé fotografie, další alba jsem dovezl já a to 400fotek motoráků 852, 853 a 854 a dalších 200 fotek různých lokomotiv. Při kolování alb mezi lidmi přišla SMS od Michala Kutyho, že dovezl tolik očekávanou zásilku. Vyrazil jsem za ním abych mu pomohl donést ji na louku. Při našem návratu se již většina usmívala, když viděla bednu "Géčka dvanáctky". Michal taktéž dovezl své fotografie starých hyder, které již jsou po rekonstrukci na řadu 854.

První setkání všech účastníků
Jo tak tady byla ještě basa plná a fotky už prohlédnuté. U tratě v keři je vidět hlava Pavla Vlčka, který se tam snažil vysekat flek pro lepší záběr rychlíku od Liberce. Ostatní nešetřili svými radami ohledně odkřovení tratě.
Pavel Vlček a jeho keře Pavel a Jarda s plnou polní
Detailní pohled.
Do příjezdu rychlíku zbývalo ještě dost času a tak jsem se dostali na téma, které nás provázlo skoro až dokonce, a to ŽelPage a fotografie. Komentáři se nešetřilo a každý řekl svůj názor. Nakonec se tedy ukázalo, že názory všech ohledně fotek a fotografů se shodují.
Po vyslání SMS o zpoždění rychlíku 785 z Liberce a vzápětným přijmutím informace o zpoždění jsme se rozmístili po stráni. Někteří stále s pívem v ruce, někteří si občerstvovací pomůcku nechali u báglů. Vláďa šikovně odložil lahvinku do trávy na louce a chvilku to vypadlo, že budeme pořádat pátrací akci za nalezní ztraceného piva. Při návratu zpět ale Vláďa přesně věděl, kam si drahocenný nápoj odložil.

rozmístění po stráni rozmístění po stráni
Skupinka se rozprchla a každý se umístil na místo odkud si myslel, že bude mít nejlepší záběr na rychlík.
rozmístění po stráni
Píšťalka 854.016 se již z dálky ozývala a pak vjela na místo, kde se stala terčem pro fotografy. Schválně jsem se vyšplhal více na kopec, abych dostal do záběru většinu fotografů. Z leva - Vojta Baranec se svoji kamerkou, Vláďa Musil a jeho Nikóóón, další s Nikonem Tomáš Duhaň, dále vedle něj Ivo Strnad alias Žíža, opět s Nikonem vedle Pavel Vlček a jeho Canon, Petr Fajgl taktéž s Canonem, jediný s Olympusem Mirek Kočovský, pak již Michal Kuty a Martin Grill s Nikonama D50. ZE Záběru unikl Jarda Charvát, který dostal stejný nápad jako já, a to vyšplhat na kopec, ale i on fotí s Nikonem.

Po zkontrolování fotografie jsme se vrátili k rozpitému pivečku a k nahlédnutí do JŘ, aby nám něco neujelo. Mirek zapsal co viděl a v "bibli" našel spěšný vlak 1862 z Trutnova do Chlumce, který se měl každým okamžikem blížit ke Staré Pace. Skupinka z nás se rozhodla rychle přejít koleje dvou tratí a z druhé louky vyfotit ještě nasvětlený vlak, vedený Krkonošským Krakonošem 854.020.

Skupinka na Sp1862
Ona skupinka která se vydala na Krakonoše.
Krakonoš
Krakonoš z Trutnova do Chlumce nad Cidlinou.

Při pohledu na druhou stráň odkud by byl dobře fotitelný vlak od Chlumce do Trutnova by byl ideální násvit okolo 15hodiny, ale bylo tu velké ALE. A to spočívalo v hustě zarostlém náspu a to bránilo fotce, ale k tomu se ještě dostaneme. Po našem návratu jsme se hromadně přesunuli na jiné místo, odkud jsme měli v plánu fotit rychlík od Pardubic.

přesun fotografů
Hromadný přesun i s basičkou na další flek. Tentokrát pod les do stínu.

Během cesty přišla řeč na historické provední motorových vozů 854.021 a 854.027 a současné nasazení přípojného vozu 053.055, který je nyní v oběhu na Chomutov, kam ovšem nezajíždění tyto muzejní motorové vozy. Klady a zápory provedení rekonstrukce a chyba v nezachování ani jednoho vozu jako muzejního bez rekonstrukce ať už řady 852 nebo 853. Na místě pod lesem se v debatě pokračovalo přišla řeč na samotnou rekonstrukci vozů 854 a na věc zachování staré převodovky ve voze, jakožto na největší problém těchto vozů. Další debata se vedla tématem 854.006 a její možné opravy, s názorem kraviny zrušení Emilky z důvodu velké potřeby motorových vozů ve vozovém parku ČD. I když dle několika zpráv má Emilka hnutý rám, možná i přeřezaný, měla by být opravena v PARSu. Po zmíněné 854.006 přišla řeč i na to, že dlouho nebyla viděna 854.013, která je v DPOV Nymburk na vyvazovací opravě již přes rok. To už nám ale rozhovor přerušila Jarmilka 854.218, která se mihla vzadu na vjezdu do Staré Paky.

předpisové postavení fotografů
Předpisové postavení fotografů. Představení již mohu vynechat, ikdyž záběru utekl Michal a Vláďa který fotil.
854.218 odjíždí do Liberce
854.218 odjíždí do Liberce, a fíra pozdravil píšťalou.

Po průjezdu Jarmilky jsme ještě na dálku zkusili v přírodě utopit osobní vlak na Lomnici a pak z vrchu stráně jen sledovali odjezd osobního vlaku do Trutnova v čele s 854. Dle plánu se již vyrazilo odkřovit násep na focení několika vlaků na trati 040. Čapla se bedýnka a šlo se na další místo. Ale to už se s námi loučil Žíža, který musel jít na vlak.

přesun fotografů přesun fotografů
Další z přesunů, ale to ještě nikdo nevěděl kolik nás čeká na dalším místě práce, aby jsem si tu vytouženou fotku mohli vyfotit. Chyba byla, že basa piva zůstala ve stínu pod břízou.
přesun fotografů

Po příchodu na místo každý z baťohu vytasil nástroj ať již mačetu, pilu nebo štípačky cokoliv čím šlo vykácet několik vzrostlých keřů.

a hurá na keře zalehnout a pálit zalehnout a pálit
Nástup dřevorubců s nástrojema do práce.

kácení kácení kácení
kácení kácení kácení
kácení náhradní kameraman kácení
kácení kácení kácení
kácení kácení kácení
kácení kácení kácení
Myslím, že práci dřevorubců není nutné komentovat.

Vysekání fleku trvalo přibližně 20minut deseti lidem, mezi tím se ještě trojici povedlo vyfotit rychlík jedoucí z Liberce do Pardubic poblíž zastávky Ústí u Staré Paky vedený Maruškou 854.217. Zbytek pracoval na odklizení větví, aby nepřekáželi na fotce. Po tvrdé práci, která ovšem stála zato, jsme se usadili do stínu pod strom do trávy plné pavouků. A přišla chuť na pivo. To ale zůstalo pod břízou u několik set metrů jinde, nikomu se moc po takové fušce nechtělo chodit a tak jsem se Jardou obětoval a došli společně pro tolik vytoužené pivko. Hned po našem příchodu se každý vrhnul po bedně a již jen bylo slyšet otvírání piva.

Jarda jak ho známe ;-) předepsaný odpočinek
Zasloužený odpočiněk po tvrdé práci.

Po občerstvení byl přesun o několik metrů výše na stráň k trati 030, kde byla očekávana jediná náhrada za libereckou 854 v podobě zamračené 749.244.

Petr a Jarda na fleku Připraveni na fleku 749.244
Očekávaní zamračené Vláďa jak jinak s mobilem zjišťuje zpoždění vlaku které je 12minut, pak následuje vyfocení.

Kdo to zmršil nejvíce ?
Po průjezdu proběhlo vyhlášení fotky aneb kdo ji nejvíce zmršil. Vítěze nechtějte znát.

Další focení proběhlo již na vysekaném místě, kam nám přijel zapózovat Krakonoš 854.020 s vozem. Dále přišla náhoda která se jen tak neopakuje a to míjení vlaků na vrchních dvou tratích 030 a 064. Mijel se zde osobní vlak z Liberce do Staré Paky s osobním vlakem ze Staré Paky do Lomnice nad Popelkou. Ještě větší kuriozita je to, že šlo o motorové vozy 810 s čísly 410 a 411. Nejlépe toto míjení vystihl Pavel Vlček, který stačil vyběhnout co nejvýše na stráň.

Krakonoš Míjení Skleníků 410 a 411
Krakonoš na vysekaném fleku a nejpovedenější záběr Pavla Vlčka na dvě míjející se 810.

Po dvou rychlých fotkách po sobě přišel na řadu relax, a tak se někteří uložili do stínu a odpočívali. Ostatní se pustili do diskuze ohledně přesunu 854 od nového GVD do nových působišť jako je Brno a Plzeň, nutno říci, že to byla zajímavá diskuze. Která tedy uspala Petra a Jardu, Martin si fotil pavouky, u kterých jsme leželi.

relax relax relax
relax relax
Zmíňěný relax na louce, kde se očekávala Vlaďka 854.206 a dva zmíněný spáči.

relax
Pavoučci, kteří s námi celou dobu relaxovali na louce.

Zdánlivě poklidný relax prubudil hlad a následné houkání vlaku, který přijížděl od Trutnova. To zvedlo všechny na nohy a donutilo je to stoupnout si na místo. Co kdyby náhodou jela 854 solo bez vleku, dala by se krásně vyfotit a bylo by o fotku více. To se bohužel nestalo a Terezka 854.203 jela s přípojným vozem i s překvapením, ale i tak, alespoň posloužil vlak jako nástřel pro budoucí fotku.

testování fleku
Nástřelový vlak, který probudil i Jardu.

Pak pro mě následoval celkem možný, ale težce realizovatelný úkol. No zkuste to schválně sami takovou bandu usměrnit a nacpat vedle sebe, aby se nechala vyfotit. Nakonec to bylo teda lehčí než jsem čekal a stádo fotografů se hnulo. Po upevnění foťáku na stativ a nějakého nastavení, aby nás to pěkně cvaklo jsem nastavil samospoušť a zmáčkl, utekl jsem směrem k bandě a snažil se tvářit přinejmenším stejně děsně jako ostatní.

banda fotografů
A tak vznikla fotografie, která zachycuje účastníky tohoto srazu.

Po těžkém úkolu se nechat vyfotit banda ulehla do trávy a tu fušku stání a pózování nahradila relaxem a dalším rozhovorem o novém působení vozů v okolí Liberecka. A o tom, jak dopadlo výběrové řízení a podobně. Rozhovory se trhaly mezi skupinkami různě, podle témat někde pořád jezdily brejlovci, někde katry. Jen Jarda měl ve všem jasno, když prohlásil oblíbený slogan: "Hnusná hydra."
Ve stejné pozici jako focení bandy fotografů došlo i k focení Vlaďky 854.206 jedoucí z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova, aby mohl vzniknout obraz fotografů s hydrou.

Vlaďka
Vlaďka 854.206 jede do Trutnova, fíra se musel hodně smát, když nás tam viděl. Ostatně jako každý jiný fíra, co tam jel.

Sluníčko se již hnulo oblouhou a nám bylo jasné, že si zopakujeme louku pod lesem kde vyfotíme vracející se Píšťalku 854.016 z Pardubic do Liberce. Popadla se bedýnka a mířilo se opět na několik set metrů vzdálený flek poblíž stanice. V tom se k nám přidal další účastník (to překvapení při focení 854.203) a to Jirka Bouška, který dospával po noční a tak přijel později, přivezla ho Terezka, ale zapoměl na nás z okna řvát :-) . Hned po příchodu na místo přijížděl osobní vlak od Lomnice nad Popelkou pak od Liberce. Oba vozy solo a tak proběhla kontrola násvitu čela, i když pravda, že katr se fotí jinak, kulaté čelo je na násvit pes, ale zde sluníčko svítilo pod správným úhlem. A tak se nebylo čeho obávat. Na rychlík se skupinka rozestavěla po celém kopci, aby měl každý fotku jinak vyfocenou, což se již jedenácti lidem těžko povede.což se již jedenácti lidem těžko povede. Jenomže by to nebyl Chary, aby se mu to nepovedlo.

přesun fotografů
854.016 v čele rychlíku do Liberce.

Podle řádu jsme našli další vlak jedoucí z Chlumce nad Cidlinou do Trutnova, znova jsem se vrátili na louku k vysekanému fleku, kde nás bohužel překvapila 810 místo očekávané 854, hold celý úsek jet v 810, paráda.

přesun fotografů přesun fotografů
Zde ještě nevíme co nás čeká.

Po tomto focení se s námi již loučili tři členové, kteří museli na vlak a to Martin a Tomáš, kteří šli na rychlík do Pardubic a dále pak do Ostravy. Byli to dva členové, kteří jeli takovou dálku, aby pokecali s blázny jako jsme my všichni a prvně pofotili katry. A třetí člen, Pavel Vlček, který měl jet už dávno rychlíkem směr Turnov, ale vlak mu jako údajně ujel a tak musel jet až osobákem později. Zbytek bandy chtěl ještě zkusti vyfotit rychlík do Pardubic kterým měli jet Martin a Tomáš. To už, ale Michal a Vláďa nechtěli a došli k přejezdu vyzvednout auto s kterým dojely do stanice, kde na nás později čekali.
A tak zbylá šestice lidí (Mirek, Jarda, Petr, Jirka, Vojta a moje maličkost) vyrazila na obvyklý flek k lesu, kde se dala vyfotit celá souprava rychlíku z boku v pozadí s majestátnými Tatry podle pojmenování Mirka. Ve skutečnosti se jednalo jen o Krkonoše, nad kterými se celý den držely obrovské mraky. Na rychlíku se po chvilce přihnala Jarmilka a hned po ní osobní vlak od Lomnice nad Popelkou a osobní vlak do Liberce.

854.217
Poslední traťová fotka dne.

Teď nezbývalo již nic jiného než zbalit věci do báglu, popadnout bednu s třemi kousky piva a vydat se na cestu do stanice. Na proti ke stavědlu nám došel Vláďa s Michalem, kteří jeli autem. Michal pomohl vzít bednu a Vláďa udělal posledních pár šotek účastníků již ve stanici.

přesun fotografů přesun fotografů
Již ve stanici.

Ve stanici se rozdělilo poslední pivo, já si tedy vzal hned dvě a Jarda jedno na cestu. Jirka s Vojtou ještě stihli otevřený stánek a koupili lahváče tam. Michala napadlo vyfotit ještě nákladní vlak poblíž Nymburka, na kterém mělo jet dvojče brejlovcových bleskovců 753.141+211. To nenechalo v klidu Jardu a Mirka, kteří taktéž sedli do auta a jely za Michalem do Nymburka (mimo jiné fotka se jim povedla a náklad jel). Vláďu trápil hlad, že nechtěl čekat na rychlík směr Liberec a odešel do Staropacké Sokolovny na jídlo. Během chvilky při které jsem do sebe kopnul lahváče a něco. Pak přijel rychlík v čele s Maruškou. Společně s Petrem Fajglem jsem nastoupil do Marušky a odjížděl směr Železný Brod. Z okna jsem ještě stihl zamávat Jirkovi a Vojtovi, kteří dokumentovali odjezd našeho rychlíku. Tím byl sraz ukončen. V Železném Brodě jsme vystoupili a při pohledu do narvané 810.460 jsme neváhali čekat na rychlík od Prahy do Tanvaldu, v jehož čele přijela má oblíbená Kristýnka 854.029.

854.218
Příjezd rychlíku s Maruškou do Staré Paky.

A to už je opravdu konec.

A jaké byly názory účastníků ?

Martin Grill
"Myslim, že si můžeš poznačit: "Můj milý deníčku. Promiň, že jsem si tě nikdy nepsal, ale dnes začnu. Po dnešku musím uznat, že jsem se úspěšně pustil do nové činnosti, a sice organizování hromadných šotoakcí...""

"Srazila se skvělá parta lidí, kteří si měli co říct, a kteří se nebáli přiložit ruku k dílu při řekněme „mírných úpravách terénu.“ Atmosféra byla bezvadná (za což určitě nevděčíme jen basa Géčka), počasí se oproti očekávání povedlo také. Dobrý pocit z akce mi nezhatí ani fakt, že jsme s kolegou Duhym jeli až ze Severní Moravy, čili cca pět a půl hodiny čistého času vlakem - aspoň máme coby Ostraváci v galerii Hydru. Prostě tomuto Paolovu organizátorskému počinu dávám jedničku s hvězdičkou a příště zkusím přijet zase!"

Vojta Baranec
"Byl jsem na takové to akci poprvé a hrozně se mi to líbilo. Bylo skvělé, že nám na focení vyšlo počasí, byl opravdu pěknej a teplej den. Já osobně moc fotit neumim, takže sem jednim očkem koukal do kamery a druhým očkem sem koukal po ostatních jak fotí oni, takže sem se snad něco i přiučil. Kdybych to měl nějak shrnout tak tato akce byla zatím můj největší zážitek tohoto léta a doufám, že se taková to podobná akce někdy zopakuje..."

Jarda Charvát
"Hnusný hydry, počasí napantograf - obloha bez mraků, hnusný hydry, banda jelimanů a do toho hnusný hydry. Po pívu sem měl větry a ty keře jsme vysekali nádherně, KRNAP chrochtá blahem. Hnusný hydry. Aspoň že to tahalo ty pěkný bétenka. Sraz se celkem vydařil, i když jsme fotili hnusný hydry, náhrady se povedly, jen škoda těch hnusnejch hyder."

Michal Kuty
"No bylo to super, jako vždycky jsem přišel zase pozdě, ale důležitý bylo, že žízní nikdo neumřel."

Vláďa Musil
Skvělý! Všechno se povedlo na 100% a doufám že se budou podobné srazy opakovat a bude vždy taková skvělá parta a nálada. A ať je trošku víc náhrad.

Mirek Kočovský
Sraz byl super, mohlo by se to někdy zoopakovat, třeba na podzim až se zbarví listí, nebo klidně i v zimě.

Ivo Strnad
Sraz se mi moc líbil, byla to první taková akce, co jsem se zúčastnil. Opravdu mě mrzí, že jsem musel domů, kdybych tak mohl bejt do večera s Váma. Až se příště bude něco podobnýho konat, tak dejte vědět.

Jirka Bouška
Bohužel jsem se srazu nezúčastnil po celou dobu jeho konání, ale myslím si, že se velice zdařil. Mě osobně se sraz líbil a doufám, že bude nějáký další, kterého by se mohlo zúčastnit ještě více lidí.

Tomáš Duhaň
"Myslím, že to bylo super... určite nelituju toho, že jsem jel takovou dálku a rád bych přijel i na nějaký jiný sraz, pokud tedy budu moct."

Pavel Vlček
"Musím pochválit organizátory tohoto srazu za výborný nápad na uspořádání této akce. Během dne vládla mezi účastníky skvělá atmosféra. Doporučuji podobnou akci zopakovat!"

Petr Fajgl
Sraz hodnotím velice kladně, krásně se upravil fotoflek, něco se nafotilo, setkání s dobrou partou, byl jsem spokojen. A těším se na další setkání.


A tahle banda lidí vydržela od počátku do konce srazu.
Banda
Z leva: Pavel Šturm (paolo3), Jarda Charvát (Chary), Martin Grill (EightyFour), Tomáš Duhaň (Duhy), Pavel Vlček, Mirek Kočovský, Vojta Baranec, Michal Kuty (Bean), Petr Fajgl, Vláďa Musil (vlamu842).Autoři fotografií : Pavel Šturm (paolo3), Vláďa Musil, Jaroslav Charvát (Chary), Michal Kuty (bean), Pavel Vlček, Martin Grill
Autor textu : Pavel Šturm (paolo3)

Veškeré dotazy a poznámky na autory směřujte do Návštěvní knihy .
Zpět na hlavní stránku